Hobi (Rekreasyon) Küreği

Hobi Küreği Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasında kürek kulüplerinin bünyesinde ve/veya doğrudan bu amaçla kurulmuş kayıkhanelerde yapılmaktadır. Hobi küreğinde amaç doğada spor yapmak, birlikte hareket etmeyi öğrenmek, formda kalmak ve aynı amaç için toplanmış üyelerle zevkli bir sosyal ortamı paylaşmaktır.

virakurek-17

 

 

Hobi Küreği; kürek sporuyla profesyonel olarak uğraşmış ancak performans kürekçiliğinin zorlu şartlarına ayıracak vakti olmayan sporcular kadar kürek tecrübesi olmayan ancak bu sporu öğrenmek isteyenler tarafından da tercih edilmektedir.

Ancak Vira Kürek olarak aktivitemizin Haliç’te sandal sefası yapmak olduğu zannedilmesin :-) Aramızda kürek sporunu rekabetçi seviyede ciddiye alan ve açık/federe kürek yarışlarına katılan sporcular da var!

 

 

 

 

virakurek-54

Neden Kürek Sporu?

Kürek sporu, vücuttaki tüm büyük kas gruplarının aktif olarak kullanıldığı az sayıda spordan biridir. İlk bakışta sadece üst vücut kullanılıyor gibi gözükse de, aslında kürek hareketi boyunca kullanılan gücün yaklaşık %60-65’i bacak kas gruplarından gelmektedir. Kürek, dünyaca kabul gören en iyi aerobik (kardiyovasküler) antrenman yöntemlerinden biridir, genel vücut koordinasyonunu geliştirmeye ciddi bir katkısı vardır. Kürekte vücut kondisyonunuzu arttırırken ne kadar sert antrenman yapacağınız tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Küreği diğer sporlardan ayıran bir diğer nokta ise vücut eklemlerine baskı yapmamasıdır; örneğin koşuda olduğu gibi dizlerinize yük binmez.

Yalçın Özcan
Vira Kürek Direktörü ve Baş Antrenörü