BİZİ ARAYIN : 0538 833 73 30 

Kürek sporu 12 yaşından itibaren başlanabilen ve 70 yaşına kadar yapılabilen bir spordur. Kürek sporuna başlayacak kişilerin hedefleri doğrultusunda yönlendirme yapılır.

Kürek sporu dünyada 3 ana seviyede yapılmaktadır.

Kulüp seviyesi: Kürek Federasyonuna bağlı kulüpler bu seviyede yer alır. Kulüpler sporcu olarak yetiştirmek üzere 13 – 16 yaş arasında gençleri seçerler. Kulüplerin hedefi öncelikli olarak Türkiye Şampiyonasında başarı elde edecek sporcuları yetiştirmek, milli takımda yer almalarını sağlamaktır. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi büyük kulüplerin yanı sıra Şişecam Çayırova, Hereke, Anadolu Hisarı, Fethiye gibi kulüpler bu seviyede yarışırlar. Yaşınız 16’dan büyükse bu kulüplerin sizi sporcu olarak almaları neredeyse imkansızdır.
Üniversite seviyesi: Üniversite takımlarının oluşturduğu kategoridir. Genelde bu seviyede yer alan kürekçiler kürek sporu ile üniversite çağında başlar ve okul kulüplerinde yer alır. Kulüp seviyesine göre daha az antrenman yapılır. Hedef üniversiteler şampiyonasında diğer üniversiteleri geçmektir. Bir çok üniversitenin kürek takımı mevcuttur. Üniversite takımlarında yer alabilmeniz için o üniversitede öğrenci olmanız gerekmektedir. Ülkemizde kürek takımları ile öne çıkan üniversiteler, O.D.T.Ü, Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi dir.
Deniz Küreği: Bu kategori Kürek sporunu sağlıklı yaşam ve hobi olarak yapanlar tarafından daha çok tercih edilir. Deniz küreği tekneleri durgunsu teknelerine göre daha geniş ve ağırdır. Bu sebeple daha dengelidir ve kürek çekmek daha kolaydır. Biz de antrenmanlarımızı Deniz Küreği tekneleri ile yapmaktayız. Daha detaylı bilgi almak ve bize katılmak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürek sporunda antrenmanlarda giyeceğiniz kıyafet mevsime göre değişiklik gösterir. Kış aylarında TShirt üzerine Polar ya da rüzgarlık, yazın ise sadece Tshirt yeterli olacaktır. Altınıza ise bol olmayan bir eşofman altı yada sıcak günlerde şort giyilebilir. Performans sporcuları genelde yarışma forması ile antrenman yaparken Hobi kürekçileri koşu kıyafetine yakın kıyafetleri tercih ederler.

Kürekte kıyafet seçiminde göz önünde bulundurulması gerekenler:

Bol olmayan kıyafetleri tercih edin. (Bol kıyafetler kürek çekerken elinize takılabilir ya ad oturağın altına sıkışabilir.)
Pamuklu olmayan (sentetik) kıyafetleri tercih edin. (Pamuklu kıyafetler olası ıslanma yada terlemede su tutar.
Fermuarlı kıyafetleri tercih edin. (Yanınıza almanız zorunlu olan para – anahtar vs eşyalarınızın suya düşmemesi ve kürek çekerken ellerinizin ceplere takılmaması için)
Çantanızda yedek çorap bulundurun.
Güneşten korunmak için yanınıza şapka alın.
Güneş gözlüğü kullanın
Spor ayakkabısı yerine ıslanabilir ayakkabılardan tercih edin.
Kürekçiler eldiven kullanmazlar. Ancak ellerin su toplamasına karşın siz başlangıçta fitness eldivenlerinden tercih edebilirsiniz.
Her ihtimale karşı spor çantanızda yedek kıyafet bulundurun.

Yüzme biliyor ve spor yapmaya engel bir sağlık sorununuz yoksa kürek çekebilirsiniz. Özellikle “Deniz Küreği” teknelerimiz geniş ve sağlam teknelerdir ve devrilme olasılığı neredeyse yoktur.

Bu soruya verilecek cevap hedeflerinizle doğru orantılı. Fitness’a alternatif olarak sağlıklı yaşam için kürek çekmek isterseniz haftada 2 ya da 3 gün kürek çekebilirsiniz.

Kayıkhaneye gelip gitmek zor oluyor ya da işten güçten çok vakit ayıramam diyorsanız Kürek Antrenmanlarınızı haftada 1 – 2 gün yapıp diğer günlerde evinize iş yerinize yakın yerlerde farklı egzersizler yapmanız da mümkün.

Bu gibi tüm konularda antrenörlerimiz size yardımcı olacaktır.

Genelde eğitimlerimiz 4 kişilik teknelerde verilir. Ancak isteğe bağlı olarak eğitmenle birlikte ikili teknede özel ders de alabilirsiniz. Temel eğitimi tamamladıktan sonra tek başınıza ya da grup halinde antrenmanlara devam edebilirsiniz.

Kürek Sporu tüm dünyada gün doğumu ile gün batımı arasında yapılır. Genelde kürek takımları antrenmanlarını sabahın ilk saatlerinde yapar. Bunun sebebi sabah erken saatlerin daha az rüzgarlı ve deniz trafiğinin henüz başlamamış olması olabilir.

Ancak deniz küreği tekneleri ince durgunsu teknelerine nazaran daha geniş olduğundan her türlü hava şartında kürek çekmeye imkan sağlar.

İşe gitmeden ya da iş çıkışı en çok tercih edilen antrenman saatleridir. Haliç’te yapılan antrenmanlarda özellikle Santral İstanbul Vira Kayıkhane çevresi şehir ışıkları sebebiyle her zaman aydınlıktır ve akşam hava kararsa dahi antrenman yapılabilir.

Temel Eğitim yeteneğinize bağlı olarak 6 saat ile 8 saat sürer. 8. ders sonunda Antrenörün yapacağı takipte başarılı olan kursiyerlerin eğitimi tamamlanır.

Temel Kürek Eğitimi kürek sporuna adım atanların ilk kürek deneyimleridir. Bu eğitimler büyük oranda denizde tekne üzerinde gerçekleşir. Eğitimde doğru kürek tekniğinin en iyi şekilde oturtulması, güvenli bir şekilde tek başına tekneye inip binmeyi ve seyir yapmayı sağlamayı hedefler. Genelde 8 saatlik bir eğitim sonrasında tamamlanır. Ancak bu eğitimi almış olan kürekçiler, kürek tekniğini hiç bir zaman tam olarak öğrenmiş sayılmaz. Bir çok antrenör olimpik kürekçilerde dahi teknik açıdan geliştirmesi gereken alanlar bulabilir.

Temel kürek eğitimini tamamlayan kürekçilerin tek çifte ile tek başlarına aşağıda belirtilen maddeleri doğru şekilde yapması beklenir:

Tekneye binme ve Tekneden inme
Kürekleri tekneye doğru şekilde bağlama
Geri geri kürek çekebilme (Siya yapma) ve tekneyi döndürme
İskeleden ayrılma ve İskeleye yanaşma
Dik pala ve Pala çevirerek tam oturak kürek çekme
Kerteriz alma ve düz gidebilme
Eğitim sonrasında antrenörlerimiz tarafından yapılacak gözlemde yukarıdaki maddeleri doğru yapabilen kursiyerler Türkiye Kürek Federasyonu Kürekçi Lisansını almaya hak kazanırlar.

Kürekçimisin? O zaman kolların güçlüdür senin… Bu tüm kürekçilerin sıklıkla karşılaştığı bir sorudur. Ancak sanılanın aksine kürek sporu bir dayanıklılık sporudur ve tekne büyük ölçüde bacaklarla iterek hareket ettirilir. Bacak kaslarının yanı sıra sırt, karın göğüs ve kol kasları da aktif olarak çalışır. Kasların dayanıklılığını arttırmak kuvvetini arttırmaktan daha önemlidir ve zordur. Bu sebeple kürekçiler büyük oranda kilometrelerce dayanıklılık antrenmanı yaparlar.

Küreğe yeni başlayanlarda temel eğitimleri süresince çok fazla kaslarına yüklenilmez. Eğitimler daha çok “teknik antrenman” şeklinde geçer.

Temel kürek eğitimini tamamlayan ve antrenörlerimiz tarafından yapılan takipte başarılı olan kürekçiler lisans hakkına sahip olmaktadır.

Kürekçilerimiz Türkiye Kürek Federasyonundan çıkartılan Deniz Küreği Lisansı ile tüm resmi ve özel yarışlara katılma hakkını elde eder.

Temel kürek eğitiminde size nasıl kürek çekildiği öğretiliyor. Antrenmanlarda ise teknenizin daha hızlı gitmesi için çalışmalar yapılıyor.