27 Mart 2020 Cuma  – Lütfen #EVDEKAL 

Core bölgeyi Çalıştırmanın Önemi

Yazan Çağatay Şekeröz

Merhaba, umarım herkes ailece iyidir.

Bu virüs yüzünden pek görüşemiyoruz. En kısa zamanda eskiye döneceğimizi ummak istiyorum. Bu süreçte evde kaldığınızda benimle aynı problemleri yaşadığınızı düşünüyorum.

Kilo alma, kas erimeleri ya da yatmaktan dolayı meydana gelen ağrılar…. Ben kendimi toparlamaya karar verdim ve sizler de peşimden gelin isterim.

Öncelikle belirteyim, herkese hitap etsin diye teknik terimlerden arınarak anlatmaya çalışacağım.

Sağlıkçılar ‘’Çağatay hoca o öyle mi söylenir ya,’’ diye beni taşlamazsa sevinirim. 😊

Bugünkü konumuz, Core Bölgesi. Burası; karnımız, belimiz ve kalçamızı kapsayan bölge. Hani korse takıyoruz ya “korse” oradan geliyor. 😊 Core bölgesi dik durmamızı, dik pozisyona gelmemizi veya vücudun koruma metabolizması denilen hani düşecekken bir anda kendimizi sıkıp tutunmaya çalışmalar gibi hareketleri sağlar.

Yani düşerken bileği burkacak bir pozisyona geliyorsanız ama burkmamışsanız, son anda toparlamışsanız, burada core bölgenizin payı çok büyüktür ve bölgenin iyi çalıştığındandır. Bu bölgenin kuvvetli oluşu sizi çoğu sakatlıktan korur. Sadece bel, karın, kalça bölgeniz olarak düşünmeyin birçok araştırma sonucunda bakılmış ki bu alt ekstremite sakatlıkların (çapraz bağ, menisküstür vs.) temelinde core bölgesinin zayıflığı yatıyor. Çoğu insanın özellikle çalışan hatta, masa başı çalışan insanların belli bir yaştan sonra kronik bel ağrıları ortaya çıkıyor.

Bunun büyük sebebi core bölgesinin kuvvetsizliğidir. Postürde sorun yaşıyordur. Core bölgesinde sadece bu bölgenin kuvveti, esnekliği ve dayanıklılığı esas alınmaz, sinir sisteminin rolü de oldukça önemlidir. Bu bölgede bir kas asla tek başına bir işe yaramaz. En fazla %30 yarar sağlar. Hepsinin bütünlüğü çalışma sırası kasılma gevşeme sırası gerekli kasın gerektiği yerde kasılması önemlidir.

Bu da sizin sinir sisteminizle, beyinde somatosensorial ve motor alanla alakalıdır. Yani bir sporcunun spor yapmayan bir bireye göre tek farkı kas gücü kuvveti dayanıklılığı değildir. Yaygın söylemle, sporcu kaslarını kullanmayı bildiği için daha atiktir. Bu o kısım; sinyalleri daha önce sırasıyla çok fazla kullanmış doğru duyuları çalıştırmayı öğrenmiş, bu yüzden spor yapmayan bir bireye göre duruş ve yaşam kalitesi farkları olur.

Bu işi genel sağlıktan sonra küreğe bağlamak istiyorum çünkü bizim için aşırı önem arz ediyor. Yani kürek performansınızı arttırmak istiyorsanız bu evde olduğunuz günlerde bol bol core stabilizasyon egzersizleri yapın. Yapması kolay çünkü herhangi bir ekipman kullanmak zorunda değilsiniz!

Kürek sporunda tempo çıkarken veya uzun antrenman yaparken performansınızın temeli core bölgesinden geçiyor. Stabilizasyon çalışırken daha çok izometrik egzersizler öneririm. Yani kasın boyunu uzatıp kısaltmadan yapılan egzersizler, izotoniğin aksine örneğin planklar tarzı hareketler ile fazla setler yapmaya çalışın. Ancak asla ısınmadan başlamayın.

Evde olduğunuz süreçte kilo almaya bağlı ya da kasların zayıflamasına bağlı bel ağrıları çekiyorsanız bu, çok iyi gelecektir. Umarım yararlı olmuştur. Kendinize dikkat edin ve bir süre daha evlerinizde kalın. 😉 😉